Ticker

20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

ΛΑΥΡΙΟ Γ.Σ. - ΚΑΒΑΛΑ 99-63 : Κατέρρευσε στο 2ο ημίχρονο

Στην 12η και ίσως πιο «οδυνηρή» ήττα της στο πρωτάθλημα υποχρεώθηκε η Καβάλα στο Λαύριο.

Δεν είναι τόσο η ήττα όσο η εικόνα κατάρρευσης των τελέυταίων 15 λεπτών όπου το επιμέρους σκορ του αγώνα ήταν 53-19 υπέρ του Λαυρίου.

Ο Στηβ Γιατζόγλου επέλεξε να ξεκινήσει με όλους τους νεοφερμένους αμερικανούς χωρίς όμως το πείραμα του να στεφθεί με επιτυχία καθώς στα πρώτα 4’ και 30 της συνάντησης το Λαύριο πέρασε μπροστά με 10-2.

Η επαναφορά σε ένα πιο ορθολόγικό σχήμα έφερε και την αντίδραση από την Καβάλα και το 1ο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 17-17.

Τίποτα δεν προμήνυε την συντριβή καθώς στο 2ο δεκάλεπτο η Καβάλα μπήκε δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Λιόν Ουίλιαμς προηγήθηκε με πέντε (27-22) στο 13’ και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι λίγο μετά το 17’, που το Λαύριο με τρίποντο του Ντεμάριους Μπολντς και καλάθι του Μπράντον Γιάνγκ προσπέρασε με 35-34.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με το Λαύριο στο +4 (42-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Καβάλας κατέβηκε στο παρκέ μόνο στα πρώτα 5 λεπτά(46-44) λίγο μετά το 23’. Απο το σημείο εκέινο και μέχρι το τέλος του παιχνιδιού το Λαύριο θα κυριαρχήσει 68-47 στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 38 πόντους (99-61)1’ και 18’’ πρίν το τέλος της συνάντησης.

Τελικό αποτέλεσμα Λαύριο - Καβάλα 99-63.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63.