Header Ads Widget

Τρίκαλα - Καβάλα 73-64. Το πάλεψε η Ένωση

Σε ένα ματς ντέρμπι τα Τρίκαλα επικράτησαν τελικά της Καβάλας με 73-64.

Παρ΄ότι ο Γιάννης Τζήμας, δεν είχε στη διάθεση του τους τραυματίες, Σίνη, Λίβα και Δεμερτζή, η Καβάλα πάλεψε το παιχνίδι.

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημα το παιχνίδι με την Καβάλα να είναι μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο 14-16. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν και με καλή άμυνα τελείωσαν το ημίχρονο με 37-30.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ν’ ανεβάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (42-32 στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και 49-38 στο 27’), ωστόσο η Καβάλα έκανε την επιστροφή της.

Μείωσε στον πόντο στο 33' (57-56) και στο 35' (60-59), και κατάφερε να φέρει το ματς στην ισοπαλία 62-62, 4 λεπτά πριν το τέλος.

Με καλύτερη άμυνα στα τελευταία λεπτά τα Τρίκαλα πήραν το θετικό αποτέλεσμα με 73-64