20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Ερμής Λαγκαδά - Ένωση Καβάλας 56-63

Συνεχίστηκε το σερί και στο Λαγκαδά

Συνέχισε νικηφόρα η Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας, κερδίζοντας με 56-63 και στο Λαγκαδά τον Ερμή. Η ομάδα του Γιάννη Τζήμα αν και έπαιζε κόντρα σε μία ομάδα που παλεύει για την παραμονή της επέδειξε αγωνιστική σοβαρότητα, συγκέντρωση και πάθος και γύρισε στις αποσκευές της με ένα ακόμη ρόζ φύλλο αγώνα..

Οι παίκτες της ΕΝ.Κ.Καβάλας μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται στην πρώτη περίοδο ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (5-14 στο 8'), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με(10-16).

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Τζήμα έτρεξε ένα μεγάλο σερί 6-17 και προηγήθηκε με +17 (16-33) στο 18'. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν τη διαφορά στους 10 πόντους (23-33 στο τέλος του ημιχρόνου). Δυνατά μπήκε η Ένωση και στην 3η περίοδο, με τη διαφορά να είναι στους +15(31-45 στο 25') και +12 (43-55 στο τέλος της περιόδου). Στο 4ο δεκάλεπτο με σωστή διαχείριση η Ένωση διατήρησε ένα +7 (56-63 τελικό σκορ) και πήρε μία σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 23-33, 43-55, 56-63.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Παγώνης-Τσιαπλής

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Μύθου):Καϊκλής, Ελευθεριάδης, Θεοδωράκος 11 (3), Ακεψιμαΐδης, Βενετίδης, Παρίτσης 16 (3), Μπένας 2, Νότης, Σαμαράς 7, Καλογιαννίδης 3, Μανούσος 17, Πιλκούδης.

ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας):Κρστέφσκι 3, Καράμπουλας 9 (1), Τότσιος 20 (3), Καλαμπάκας, Κατσαρές 3, Καραποστόλου 4 (1), Αγγελακόπουλος 7 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος, Χαρισμίδης 11, Βελισσαρίου 2, Καλαϊτζίδης 4.