20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Γ ΕΘΝΙΚΗ: Νίκες για Νέστο, Α.Ο. Καβάλα και Αετό Οφρυνίου

Με νίκες συνέχισαν οι τρείς πρώτοι της βαθμολογίας, στον 1ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Ο Νέστος πέρασε από το Καλαμπάκι όχι πάντως εύκολα. Προηγήθηκε με γκολ του Μελισσόπουλου στο 30' και ήταν καλύτερος χωρίς όμως τις ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς.

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Θεοδοσιάδης ισοφάρισε για την ΑΕ Καλαμπακίου και έβαλε δύσκολα στους Χρυσοπουλιώτες. Ο Νέστος για ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε χαρακτήρα δεν πτωήθηκε από την ισοφάριση και με τις αλλαγές του Κετσιεμενίδη από τον πάγκο πέτυχε το γκολ της νίκης με τον Γκουτσίδη στο 71' και χωρίς να κινδυνέψει μέχρι το τέλος, έφυγε με τους τρεις βαθμούς από το Καλαμπάκι.

Στην Χρυσούπολη παίχτηκε το τοπικό ντέρμπι της Καβάλας ανάμεσα στον Κεραυνό Πέρνης και τον ΑΟΚ.

Οι "αργοναύτες" ευτύχησαν να προηγηθούν γρήγορα με τον Βαλαβανόπουλο (14ο λεπτό)

Στη συνέχεια κράτησαν το αποτέλεσμα σε ενα παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες.

Απείλησε η Πέρνη στο 2ο ημίχρονο με τον Δήμιζα να κρατάει το μηδέν. Στο 88' ο Μαρκόπουλος, μετά από πάσα του Λίτσκα που μπήκε νωρίτερα στο παιχνίδι, καθάρισε το παιχνίδι για τον ΑΟΚ στο τελικό 0-2 επί του Κεραυνού Πέρνης.

Στο 2ο ημίχρονο και τα τρία γκολ του Αετού Οφρυνίου στο 3-0 επί του ΠΑΟΚ Κοσμίου

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής.
Απόλλων Παραλιμνίου – Εθνικός Σιδηροκάστρου 2-0 (29' αυτογκόλ, 76' Μουτεσίδης πεν)
Κεραυνός Πέρνης – Καβάλα 0-2 (30' Βαλαβανόπουλος, 88' Μαρκόπουλος)
Αετός Ορφανού – ΠΑΟ Κοσμίου 3-0 (68'-74' Μουδούρογλου, 81' Ελέζι)
Άρης Αβάτου – Ασπίδα Ξάνθης 1-0 (88' Ψεμματάς)
Αλέξανδρος Κιλκίς – Ορφέας Ξάνθης 2-1 (29' Αγαθαγγελίδης, 76' Προβατίδης πεν / 89' Ξαντινίδης)
Πανσερραϊκός – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 5-2 (45'-58' Κονταξής, 70'-81' Παπαβασιλείου, 72' Γκούρτσας / 25' Μαλτέζος, 36' Δεδελούδης)
ΑΕ Καλαμπακίου – Νέστος Χρυσούπολης 1-2 (59' Θεοδοσιάδης / 32' Μελισσόπουλος Α., 71' Κουτσίδης)