Ticker

20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Γ ΕΘΝΙΚΗ: «Κούρσα για δύο» στον 1ο όμιλο

Νέστος Χρυσούπολης και Α.Ο. Καβάλα κέρδισαν και στην 16η αγωνιστική σε μια κούρσα για δύο στη μάχη για την πρώτη θέση.

ΝΕΣΤΟΣ 1η θέση 42 βαθμοί
Ο Νέστος τα χρειάστηκε στην Αλεξανδρούπολη καθώς φάνηκε να υποτίμησε τον αποδυναμομένο αλλά και αξιόμαχο Εθνικό. Το τελικό 0-1 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα με την ομάδα της Αλεξανδρούπολης να είναι αυτή που στο 1ο ημίχρονο έφτασε κοντά στο γκολ. Ακόμη και με ποδοσφαιριστή λιγότερο ο Εθνικός κρατούσε εύκολα την ισοπαλία με την ομάδα της Χρυσούπολης να είναι σκιά του εαυτού της. Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών το 0-0 παρέμενε στην Αλεξανδρούπολη και ο Νέστος κινδύνευε να πέσει στην 2η θέση της βαθμολογίας. Από μηχανής θεός ο Μκρτσιάν που μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκουτσίδη στο 92' έδωσε τη νίκη και τους 3 βαθμούς στον Νέστο διατηρώντας τον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το πάθημα της Αλεξανδρούπολης πρέπει να γίνει μάθημα για το επόμενο παιχνίδι με την Ασπίδα Ξάνθης στην Χρυσούπολη, και μια αγωνιστική πρίν το μεγάλο ντέρμπι της Καβάλας με τον ΑΟΚ.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Αρβανίτης, Δορουγιδένης, Λυμπέρης, Γκαϊδατζής, Σωτηράκης, Γκουντενούδης, Δεδελούδης, Γεωργαντζόπουλος (61′ Κούπας), Καρακασίδης (74′ Αντωνιάδης), Γκαβανόζης, Μαρασλής (83′ Λίτσιος).

Νέστος Χρυσούπολης: Αθανασίου, Μαϊδανός, Αρετάς (36′ Νικλητσιώτης), Χούσινετς (77′ Τσαμπέγια Γ.), Μκρτσιάν, Ευθυμιάδης (52′ Παπαδόπουλος), Καθάριος, Μελισσόπουλος Ν., Μπέλιτς (70′ Παρουτσής), Μελισσόπουλος Αλ., Γκουτσίδης.

Καβάλα 2 θέση 41 βαθμοί
Με γκολ στις αρχές των ημιχρόνων ο ΑΟΚ πήρε μια ακόμη "επαγγελματική¨νίκη και έμεινε δεύτερος με ένα βαθμό διαφορά. Στο 13' ο Βαλαβανόπουλος άνοιξε το σκορ και το 1-0 έμεινε στα πρώτα 45 λεπτά. Δυο λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου. ο Γαβριηλίδης διαμόρφωσε το 2-0 μετά από κόρνερ του Γιατσβίνοβιτς. Το 2-0 διατηρήθηκε, με τον Άρη Αβάτου να έχει μεγάλη ευκαιρία να μπεί στο παιχνίδι, στο 50', όταν μετά από λάθος του Τουμανίδη, ο Γκέκας μονος απέναντι από τον Δήμηζα αστόχησε. Γλυκόπικρη ήττα για τον ΑΟΚ που συνεχίζει να κερδίζει, να έχει τον καλύτερο συντελεστή τερμάτων, αλλά και μία ήττα από τον Νέστο που τον διατηρεί εδώ και πολλές αγωνιστικές δεύτερο πίσω από την ομάδα της Χρυσούπολης.

Καβάλα (Δερμιτζάκης) Δήμιζας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Κασμερίδης, Γαβριηλίδης, Γιακτσινοβιτς(85` Μπλιός), Ψάλτης(87` Παπαδόπουλος), Τσούτσης(72` Θωμαϊδης), Τουμανίδης, Μαρκόπουλος, Βαλαβανόπουλος(63` Λίτσκας)

Άρης Αβάτου (Μαραντάς) Αμουτζάκης, Κούτρας(79` Μπουλούτ), Μπουνταγκίδης, Μίλλερ, Κουτσούμπας(85` Κιουμορτζής), Σαρηγιαννίδης, Ζωσιμίδης, Ψεμματάς, Σιχλιμοίρης, Κρασώνης(65` Μελισσόπουλος), Γκέκας(60` Κοτόπουλος)

Αετός Οφρυνίου 3η θέση 31 βαθμούς
Μόνιμος τρίτος άλλα με 10 βαθμούς διαφορά από την 2η Καβάλα ο Αετός Οφρυνίου, με αξιοπρόσεχτη πορεία σε ένα ακόμη πρωτάθλημα στην Γ Εθνική. Ο Αετός επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα την Τετάρτη στο ντέρμπι με τον Νέστο για την εξ αναβολής 13η αγωνιστική. Με αντίπαλο τον αποδυναμωμένο Εθνικό Σιδηροκάστρου ο Αετός Οφρυνίου πέρασε εύκολα με 1-3 στην πρώτη από τις 2 συνεχόμενες επισκέψεις στο Νομό Σερρών μια και την επομένη αγωνιστική παίζει στο Παραλίμνιο με τον Απόλλων. Τα γκολ Μουδούρογλου 2 και 1 ο Παυλίδης.

Εθνικός Σιδηροκάστρου: Τσιντσάρης Δ., Βεντούζης (58′ Πετρίδης), Σαμαράς Ν., Τσιατμάς (58′ Παρίσης), Σαμαράς Κ., Τσεμπερίδης, Γερμανλής (63′ Ευσταθιάδης), Παρούκας, Γεράκης, Τσιντσάρης Ι. (76′ Μπατσίκας), Τοπάλ.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάμπατζης, Μήττας, Παυλίδης Ν. (46′ Βαρότσης), Καραγιαννίδης, Ελέζι, Δαγκούλης (60′ Γιάνα), Κωνσταντίνου (74′ Δουσδαμπάνης), Μουδούρογλου, Σαββατιανός (46′ Σαλπιγγίδης).

Κεραυνός Πέρνης 6η θέση 24 βαθμοί
Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία και με το ίδιο σκορ για το Κεραυνό Πέρνης εντός έδρας. Σε αντίστροφους ρόλους από το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, όταν η Πέρνη βρέθηκε πίσω στο σκορ και ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Αυτή την φορά ο Κεραυνός μπήκε νωρίς μπροστά(14') με τον Μπαντάνη, όμως λίγο πριν το τέλος του αγώνα 90' η ομάδα του Απόλλων Παραλιμνίου ισοφάρισε σε 1-1. Αποβολή του Καλτσά στο 45 για τον Κεραυνό Πέρνης.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΠΕΡΝΗΣ: Ψαρράς, Μπαντάνης, Μπουλγκούρας(92’ Παναγιώτου), Μαρκάκης, Κωνσταντάρας, Παυλίδης, Χατζηκυριάκου(87’ Χιονίδης), Λάσπατζης, Γεωργιάδης(60’ Τσάκωνας), Τζιβανόπουλος(45’ Λεγάτος), Καλτσάς.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ(Π. Δημητρίου): Γουναρίδης, Δ. Τριανταφύλλου, Τάκας, Μερεσιώτης, Κουτζαβασίλης, Κ. Τριανταφύλλου(78' Γκόλιας), Νικολαΐδης(46' Β. Καρυοφύλλης), Λιάρας, Ντιαλό(67' Τσαούσης), Μουτεσίδης, Σιψής(58' Ζυγκερίδης).