Ticker

20/recent/ticker-posts

Header Ads Widget

Καρλσρούη – Αμβούργο 1-2: Έμεινε στη Μπουντεσλίγκα το Αμβούργο

Απίστευτη εξέλιξη στο δεύτερο ματς για τα μπαράζ ανόδου της μπουντεσλίγκα ανάμεσα σε Καρλσρούη και Αμβούργο.
Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο Αμβούργο, η Καρλσρούη, ομάδα της 2ης κατηγορίας της Γερμανίας (τερμάτισε τρίτη στην τβαιτελίγκα), έδειχνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα.

Προηγήθηκε στο 78΄ με τον Γιάμπο και έδειξε ότι θα μπορούσε να πάρει την άνοδο, στέλνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του το Αμβούργο στην Β Εθνική.

Όμως το Αμβούργο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο «Δεινόσαυρος» του γερμανικού ποδοσφαίρου έδειξε τη δύναμή του και πίεσε ανελέητα την εστία του Ντιρκ Όρλισχαουζεν. Ισοφάρισε με αριστοτεχνική εκτέλεση φαουλ του Ντίας στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας του αγώνα και πήγε το ματς στην παράταση.

Στο 115' το Αμβούργο έκανε το 1-2 και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει.

Ο διατητής δεν είχε την ίδια άποψη. Στο 121' έδειξε την εσχάτη των ποινων όταν είδε χέρι σε απόκρουση αμυντικού του Αμβούργο και έστεισε τη μπάλα στην άσπρη βούλα.

Ο τερματοφύλακας των Bundesliga-Dino ο Άντλερ είπε «όχι» στην εκτέλεση του Χένινγκς, έγινε ήρωας καθώς έπεσε σωστά απέκρουσε το πέναλτι και κράτησε την ομάδα του στην κορυφαία κατηγορία της Γερμανίας